Výber miesta predaja a stanovenie ceny | AUTOVIA.SK

Výber miesta predaja a stanovenie ceny

Najpohodlnejším spôsobom predaja je použiť okná vášho auta ako reklamnú plochu a jednoducho na ne nalepiť veľký nápis "Predám". Nečakajte však zástupy kupujúcich a bitku o vaše auto. Kto chce predať výhodne, nemôže čakať so založenými rukami. Áut je na trhu viac než dosť a vy sa jednoducho potrebujete čo najviac zviditeľniť. Čím viac ľudí oslovíte, tým väčšiu šancu na dobrý predaj budete mať.

Inzerát v tlači

Inzerát v tlači je tradičnou formou, ako dať o sebe vedieť aj v domácnostiach, kde nemajú internet. Najmä lacnejšie autá nájdu svojich nových majiteľov v odľahlejších miestach, kde nemusí byť pokrytie internetom dostatočné. Vtedy je efektívnejšie nechať svoj inzerát zverejniť v novinách, či v špecializovanom časopise. Výhodou je dostupnosť v ktorejkoľvek časti Slovenska. Nevýhodou, v porovnaní s internetom, je užšia oslovená cieľová skupina.

Inzerát na internete

Bezplatným zverejnením inzerátu na niektorom z internetových portálov zaoberajúcich sa predajom jazdených áut získate šancu osloviť širokú cieľovú skupinu. K internetu sa môžu potenciálni kupujúci pripojiť prakticky odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Výhodou je, že k inzerátu máte možnosť pripojiť viacero fotografií. Obsiahlejší a detailnejší môže byť aj text inzerátu.

Predaj prostredníctvom autobazára

Autobazár je ďalšou z možností, ako predať svoje auto. Menšie autobazáre vaše auto neodkúpia, len sprostredkujú jeho predaj, takže svoje peniaze dostanete až keď si vaše auto nájde nového majiteľa. Veľké autobazáre si môžu dovoliť vaše auto hneď odkúpiť, čím získate okamžitú hotovosť a viac sa o auto nemusíte starať. Väčšina autoabazárov, či už väčších alebo menších, potom uverejňuje svoje ponuky prostredníctvom inzertných portálov ako Autovia.sk alebo v špecializovaných časopisoch. Výhodou predaja vášho auta autobazáru je minimum starostí a rýchle jednanie. Nevýhodou je nižšia výkupná cena, ktorú vám bazár ponúkne.

Internetové aukcie

Internetové aukcie sa stávajú populárnym spôsobom predaja jazdených vozidiel. Preberací technik spoločnosti realizujúcej internetovú aukciu po obhliadke pristaveného vozidla odporučí výkupnú cenu auta, ktoré po vašom súhlase postúpi do dražby. Tento spôsob predaja je veľmi rýchly a zatiaľ ho využívajú najmä spoločnosti, ktoré predávajú väčšie množstvá vozidiel. Na portáli Slovak Auto Auction však môže služby internetovej aukcie využiť aj individuálna osoba predávajúca auto.

Stanovenie ceny

Každý chce svoje auto predať čo najvýhodnejšie. Na prvý pohľad jednoduchá vec, má však malý háčik. Koľko si za auto vypýtať? Keď si určíte príliš vysokú cenu, mnoho potenciálnych kupcov odradíte a nakoniec možno auto predáte za nižšiu cenu, ako keby ste ju pred predajom stanovili rozumnejšie. Nízka cena je pre kupcov samozrejme lákavá, prečo však predajom nezískať viac, ak sa dá?

Momentálne prebiehajúca finančná kríza praje skôr kúpe ako predaju auta. Ceny nových áut klesajú závratným tempom a sťahujú so sebou aj ceny jazdených áut. Nikdy neboli na Slovensku nižšie ceny jazdených áut ako práve teraz. Ceny sú dokonca tak nízke, že sú nižšie ako v niektorých okolitých štátoch, z ktorých sa donedávna jazdené autá výhodne dovážali. Táto situácia jasne naznačuje, že stanoviť reálnu cenu vášho auta je momentálne trochu problematickejšie.

Možností ako stanoviť reálnu cenu je viac. Najbežnejšou praktikou je sledovanie aktuálnej ponuky na trhu, podľa ktorej odhadnete cenu vášho auta. Najjednoduchšie je zistiť cenu podobného auta (rovnaká značka a typ, s približne rovnakým počtom najazdených kilometrov, v podobnom technickom stave) na internetových stránkach špecializovaných portálov. Na portáli Autovia.sk nájdete viac ako 38 000 osobných áut zo Slovenska a Českej republiky. To je dostatočný počet na to, aby ste pohodlne určili približnú cenu vášho auta.

Okrem toho existujú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú presným určovaním tabuľkových cien jazdených áut podľa ich veku a najazdených kilometrov. Tieto ceny sú však orientačné a nemusia presne zodpovedať aktuálnemu stavu vášho auta. Ako "odrazový bod" pri stanovovaní ceny je však tento spôsob užitočný najmä spoločnosti, ktoré predávajú viac jazdených áut zo svojho vozového parku. Poslúžiť však dokážu aj individálnemu predávajúcemu.

Cenu auta v konečnom dôsledku určí trh. Ak budete mať dostatočný počet záujemcov, môžete si z nich vyberať a „pánom situácie“ budete pri predaji vy. Pri malom záujme však budete nútení stlačiť cenu dole a čakať, kým ju bude ochotný niekto akceptovať.

Seriál pripravuje Pravda.sk v spolupráci s portálom Autovia.sk