Holandsko - informácie o krajine | AUTOVIA.SK

Holandsko - informácie o krajine

Dovoz vozidiel z Holandska

Ak sa chystáte doviesť si vozidlo z Holandska, prinášame vám pár informácií, ktoré by pre vás mohli byť užitočné.
 
Holandsko je krajina s perfektne rozvinutou cestnou sieťou. Holandania majú vyše 2000 km autostrád, ktoré nie sú spoplatnené, a asi 120 000 km ostatných ciest. Medzinárodné autostrády sú označené zelenou značkou E, červená značka A označuje národnú autostrádu a žltá značka A cestu prvej triedy. Hlavné cesty sú označované iba minimálne a v takom prípade teda platí pravidlo pravej ruky. Treba si preto všímať každú odbočku a všetky malé uličky po pravej strane.
 
Veľkú pozornosť treba venovať hustej premávke na bicykloch. Pri kolízii s cyklistom zvyčajne dávajú vinu vodičovi. Dopravná polícia je veľmi agilná a prísna. Tvrdo trestá zlé parkovanie. Toleruje sa 0,5 promile alkoholu v krvi, ale na to sa vraj nedá spoliehať. V špičke sa tvoria dlhé zápchy. Cudzinec, ktorý pricestuje požičaným autom, musí mať notársky overené povolenie majiteľa auta v holandčine, nemčine nebo angličtine.
 
V Holandsku sa v obciach jazdí päťdesiatkou. Mimo nich je najvyššia povolená rýchlosť iba 80 km/h. Na diaľniciach je to potom len 120 km/h. Pozor na priestupky, pretože polícia má v Holandsku právo pri vážnejšom priestupku okrem vodičského preukazu odobrať vám aj vozidlo do rozhodnutia správneho orgánu o pokute a jej zaplatení. Povolené je riadiť vozidlo s 0,5 promile v krvi. Trestá sa prekročenie tejto hladiny nad 0,54 promile. Ak odmietnete dychovú skúšku automaticky musíte zaplatiť pokutu 94 eur. Ak vám namerajú viac ako 0,54 promile, sadzobník pokút je nasledovný:
 • 0,54 promile alkoholu v krvi: 190 eur
 • 0,8 promile: 220 eur a zadržaný VP
 • 1,3 promile: 650 eur a zadržaný VP
 • 1,8 promile: 950 eur a zadržaný VP
 • 2,1 promile: 1 015 eur a zadržaný VP
 • 2,5 promile: 13 dní vo väzení a VP najmenej na 50 týždňov
Pokuty za prekročenie rýchlosti v obci sú odstupňované nasledovne:
 • 1 – 10 km/h: 30 eur
 • 11 –15 km/h: 45 eur
 • 16 – 20 km/h: 70 eur
 • 21 –25 km/h: 100 eur
 • 26 – 30 km/h: 124 eur
 • 31 – 35 km/h: 205 eur a zadržaný VP + správne konanie
Podobne sa pokuty za prekročenie rýchlosti zvyšujú až do hranice 69 km/h. Ak totiž prekročíte rýchlosť o viac ako 69 km/h, bude to klasifikované ako trestný čin a dostanete sa až na súdne konanie. Pri prekročení rýchlosti mimo obce sa pokuty začínajú na 30 eur a končia na 465 eur. Podobne to platí aj na diaľnici a vo všetkých troch prípadoch končí prekročenie rýchlosti o 69 km/h súdnym konaním.
 
Pozor si dajte aj na funkčnosť osvetlenia vášho vozidla. Pokuty za nefungujúce svetlá sa pohybujú od 30 do 65 eur. V prípade, že použijete diaľkové svetlá tam, kde je to zakázané, prípadne hmlové svetlá tam, kde to nie je potrebné zaplatíte pokutu 65 eur. Pokuty za ostatné priestupky sú tak isto poriadne „mastné“. V Holandsku v podstate nižšiu pokutu ako 30 eur ani nedostanete, preto si dávajte dobrý pozor.
 
V Holandsku je sú tiesňové volania na číslo 112 veľmi zaužívané. Čokoľvek by sa vám teda stalo, volajte na toto číslo. Okrem polície, zdravotnej služby a hasičov by vám na tejto tiesňovej linke mali vedieť zohnať aj asistenčnú službu v prípade pomoci.

 

zdroj: euroinfo.gov.sk