Príprava vozidla pred predajom | AUTOVIA.SK

Príprava vozidla pred predajom

Účelom prípravy jazdeného auta pred predajom nie je maskovanie jeho nedostatkov a zakrývanie chýb, ktoré by mohol nový majiteľ odhaliť. Táto činnosť je žiaľ v mnohých prípadoch bežná, no časom sa vám môže vypomstiť a v konečnom dôsledku si týmto spôsobom môžete veľmi ľahko skomplikovať život. Zmyslom predpredajnej prípravy vášho auta je jeho uvedenie do čo najlepšieho stavu, ktorý vyzdvihne jeho pôvodné dobré úžitkové či estetické vlastnosti a priláka tak čo najviac kúpychtivých zákazníkov. Veď aj vy by ste na trhu hľadali len to najlepšie.

Čistota je základ

Čisté a pekné auto vyvoláva dôveryhodný pocit. Karosériu starostlivo umyte a očistite. Vyzerá to lepšie a zároveň sa na nej ukážu všetky poškodenia, na ktoré môžete kupujúceho včas upozorniť. Ukrývať škrabance pod nánosom blata nemá cenu. Očistite aj podvozok. Najmä staré stvrdnuté kusy blata môžu počas skúšobnej jazdy spôsobovať rôzne neidentifikovateľné zvuky, nehovoriac o vibráciách podvozka, ak je zaschnuté blato na vnútornej strane diskov kolies.

Ak ste v aute fajčili, určite interiér vyčistite. Zafajčený interiér výrazne znižuje cenu auta a stále viac kupujúcich hľadá autá po nefajčiaroch. Platí to najmä pri drahších a luxusnejších autách. Skúste odstrániť aj prípadné fľaky na čalúnení sedadiel a vnútorných obkladoch interiéru.

Nezabudnite skontrolovať a vyprázdniť všetky odkladacie priestory v interiéri. Možno pritom objavíte veci, ktoré už dlhší čas hľadáte. Každopádne nového majiteľa vaše staré osobné veci nezaujímajú. Vyčistite aj batožinový priestor.

Technická kontrola

Nezaškodí, keď si pred predajom necháte zistiť skutočný technický stav auta. Pri predaji budete presne vedieť jeho aktuálne nedostatky (tie by ste mali neskôr uviesť aj v kúpno-predajne zmluve) a neostanete nepríjemne zaskočení chybou, o ktorej ste doteraz ani netušili. V očiach kupujúceho to na vás vrhne zlé svetlo, vďaka čomu môže začať vyvíjať tlak na zníženie ceny. A to je predsa to posledné, po čom túžite.

Pri objavení malých nedostatkov, ktorých náprava takmer nič nestojí, pouvažujte nad ich odstránením. Aj detaily sú dôležité. Ak vám nesvieti niektorá zo žiaroviek, vymeňte ju. Ťažko budete niekomu pri predaji vysvetľovať, že problém je len v žiarovke a nie v celom nefunkčnom elektrickom okruhu. Nezabudnite skontrolovať prevádzkové kvapaliny (množstvo motorového oleja, vodu v chladiči...) a v prípade potreby ich doplňte.

Keď objavíte väčší technický problém a nechcete ho už z rôznych dôvodov opravovať, kupujúceho na to riadne upozornite.

Motor

Motor neodporúčame umývať. Ak ste ho doteraz pravidelne nečistili, nerobte to ani teraz. Čistý motor síce vyzerá príťažlivo, no v kupujúcom môže vyvolať zbytočné podozrenie, že sa snažíte zakryť netesnosti agregátu. Stopy po oleji (najmä okolo tesnení olejovej vane) bývajú najčastejšie vyhľadávanými miestami pri kontrole auta na zdviháku.

Ak ste motor ešte nikdy nečistili a nemáte s tým skúsenosti, pri umývaní na poslednú chvíľu môžete navyše vlastnou neopatrnosťou spôsobiť poškodenie elektrickej výbavy v motorovom priestore a zbytočne si tak na poslednú chvíľu spôsobíte problémy.

Akým spôsobom pripravíte vaše jazdené auto na predaj je nakoniec len vo vašich rukách. Nemusíte sa ho ani dotknúť a predať ho doslova v "pôvodnom" stave. Ak však vynaložíte aspoň malé úsilie na jeho vyčistenie, prípadne odstránenie drobných nedostatkov, vaša snaha bude odmenená vyššou cenou, ktorú môžete za čisté a funkčné jazdené vozidlo oprávnene požadovať.

Seriál pripravuje Pravda.sk v spolupráci s portálom Autovia.sk