Belgicko - informácie o krajine | AUTOVIA.SK

Belgicko - informácie o krajine

Dovoz vozidiel z Belgicka

Ak sa chystáte doviesť si auto práve z Belgicka, prinášame vám niekoľko informácií, ktoré by vám mohli byť užitočné.

Belgicko je krajina s najhustejšou cestnou sieťou v Európe. Na kilometer štvorcový pripadá v Belgicku až 4,87 km ciest. Diaľnice nie sú pre osobné autá spoplatnené. Nezabudnite však, že v Belgicku sa na diaľnici nejazdí 130 km/h, ale iba 120 km/h. V daždi iba 110 km/h a v hmle dokonca iba 50 km/h. Na okresných cestách sa potom maximálna povolená rýchlosť pohybuje od 70 do 90 km/h. V prípade dažďa platí jej obmedzenie na 80 km/h. V mestách a obciach je najvyššia povolená rýchlosť tradičná „päťdesiatka“.
 
Aj Belgicku vás môžu policajti za porušenie dopravných predpisov pokutovať na mieste. Pokuta za vážne priestupky je 200 eur a môže dosiahnuť až 375 eur za prekročenie rýchlosti. Ak previnilec odmieta zaplatiť, požadujú policajti zálohu 275 eur, pri rýchlostnom priestupku 450 eur. Keď odmietne zaplatiť aj zálohu, zadržia mu vozidlo. V prípade preukázania viny, môže vodič dostať pokutu od 250 – 2 500 eur, byť odsúdený, alebo mu zabavia vodičský preukaz. Pri bežných dopravných priestupkoch je postup rovnaký, ale pokuty sa platia na mieste v sume do 25 eur, a keď previnilec odmieta zaplatiť pokutu, musí dať zálohu rovnajúcu sa dvojnásobku požadovanej sumy.
 
Dajte si pozor aj na alkohol za volantom. Sadzby za jazdu pod vplyvom alkoholu sú nasledovné:
0,5 – 0,8 promile: 125 eur, alebo záloha 200 eur, vodičovi vezmú VP na tri hodiny
0,8 – 1,15 promile: 371 eur, zákaz riadenia na šesť hodín, možné zabavenie VP na 15 dní
1,15 a 1,5 promile: 495 eur
 
 
Pozor, keď nemá auto povinnú poistku, môže vám ho belgická polícia zabaviť.
 
V prípade potreby sa polície dovoláte na čísle 101. Lekársku pomoc a požiarnikov zháňajte na čísle 100. Informácie o ostatných číslach v Belgicku získate na čísle 1307. Fungovať by však malo aj klasické núdzové číslo 112 a asistenčnej služby by ste sa mohli dovolať na čísle 78152000.
 
Zdroj: euroinfo.gov.sk
 
Odhlásenie + poistenie, poplatky
 
Čo sa týka administratívy pri kúpe ojazdeného alebo nového auta budete potrebovat tak isto ako všade inde prevozné značky a poistenie. Upozorňujeme, že poistenie je možné vybaviť aj na Slovensku s udaním konkrétneho VIN. Samozrejme overeného. Tak ako aj v Nemecku sú podobne aj tu úrady zabehnuté v prepisovaní a odhlasovaní vozidiel. Väčšinou sú firmy sprostredkujúce výrobu prevozných značiek, poistenie a podobné potrebné záležitosti v blízkosti príslušného dopravného inšpektorátu. Odhlásenie prebieha formou odovzdania znaciek na dopravnom inspektorate. Cena za kompletné vybavenie sa pohybuje okolo 200 EUR. Je to výsledná suma aj s poistením. Značky aj poistenie sú platné jeden mesiac a počas tejto doby by ste mali byť schopný auto prihlásiť na Slovensku. Pri vystavovaní "prevoziek" bude nutná samozrejme potrebná dokumentácia k vozidlu, o ktorú požiadajte predávajúceho.
 
Dávajte si pozor na krádeže, ktoré sú na bežnom poriadku, dokonca aj počas bieleho dňa. Vyhýbajte sa okrajovým štvrtiam Brusselu a Antverp, kde žije množstvo prisťahovalcov.