Nemecko - informácie o krajine | AUTOVIA.SK

Nemecko - informácie o krajine

Dovoz vozidiel z Nemecka

Ak ste sa rozhodli, že po svoje nové auto pôjdete práve do Nemecka, prinášame vám niekoľko užitočných rád, ktoré by vám mohli pomôcť.
 
Nemecko je známe svojou rozsiahlou a perfektne udržiavanou cestnou sieťou. Jej dĺžka predstavuje až 487 000 km, ž čoho 10 500 km pripadá na bezplatné diaľnice s povestnou neobmedzenou rýchlosťou. V poslednej dobe sa však uvažuje spoplatnení diaľnic.
 
V nemeckých obciach je najvyššia povolená rýchlosť 50 km/h. Mimo obce je to potom 100 km/h. Ako sme už spomínali, rýchlosť na diaľniciach je neobmedzená, odporúča sa však 130 km/h. Ak ste sa vybrali po auto s prívesom, nezabúdajte, že najvyššia povolená rýchlosť auta s prívesom je v Nemecku 80 km/h.
 
Na dodržiavanie týchto limitov si dávajte veľký pozor. Ak by ste totiž dostali pokutu za ich prekročenie, mohlo by vás to dosť mrzieť. Nie len kvôli samotnej pokute, ale aj kvôli tomu, že pokuta vám môže značne zmenšiť cenový rozdiel, kvôli ktorému ste sa vybrali po auto do Nemecka. Tu je prehľad sadzieb za prekročenie rýchlosti:
 
Prekročenie rýchlosti v obci
O 20 km/h
 10 – 75 eur
O 21 – 25 km/h
 50 eur
O 26 – 30 km/h
 60 eur
O 31 – 40 km/h
 100 eur a mesiac bez VP
O 41 – 50 km/h
 125 eur a mesiac bez VP
O 51 – 60 km/h
 200 eur a mesiac bez VP
 
Prekročenie rýchlosti mimo obce
O 21 – 25 km/h
 40 eur
O 26 – 30 km/h
 50 eur
O 31 – 40 km/h
 75 eur a mesiac bez VP
O 41 – 50 km/h
 100 eur a mesiac bez VP
 
Prekročenie rýchlosti
O 51 – 60 km/h
 150 eur a mesiac bez VP
O 61 – 70 km/h
 200 – 330 eur a 1 - 3 mesiace bez VP
O viac ako 70 km/h
 200 – 500 eur a 1 – 3 mesiace bez VP
 
Keď vodič odmieta zaplatiť pokutu, prípad rieši súd. Zahraničného turistu môže polícia požiadať o zálohu, v prípade nezaplatenia zadržia auto. A to by ste teda určite nechceli. Dajte si tiež pozor na šoférovanie pod vplyvom alkoholu. V Nemecku je síce povolených 0,5 promile alkoholu v krvi, no ak to len trošku preženiete a namerajú vám 0,5 až 0,8, vystavia vám šek na 250 eur a odoberú vodičský preukaz na mesiac. V prípade 0,8 až 1,1 promile to bude 250 až 750 eur a odobratie „vodičáku“ na 1 až 3 mesiace.
 
Pozor aj na ostatné priestupky:
 
Zlé parkovanie: 10 – 35 eur
 
Odtiahnutie auta: 100 – 300 eur
 
Nepoužitie bezpečnostných pásov: 30 eur
 
Používanie telefónu bez zariadenia „hands free“ počas šoférovania: 30 eur
 
Nerešpektovanie „STOP“ alebo červeného svetla: 50 – 200 eur, môžu vziať vodičský preukaz na mesiac
 
Za hrubosť, urážky či hrubé posunky: 200 – 6 000 eur
 
Vo všeobecnosti však platí, že policajti od vás môžu na mieste požadovať o zaplatenie pokuty iba do výšky 38,35 eura. Zbytok musíte zaplatiť do nasledujúceho týždňa, inak polícia vymáha pokutu súdnou cestou.
 
Ak ste sa rozhodli, že príves nepotrebujete, dajte si pozor na technický stav vášho vozidla. Nemecká polícia totiž zvykne kontrolovať technický stav motorových vozidiel. Pri závažnejšej závade môže uložiť pokutu alebo trvať na oprave v NSR. Nezriedka odoberie ŠPZ a technický preukaz, ktoré zasiela na dopravný inšpektorát do SR.
 
V jedenástich nemeckých mestách je obmedzený vjazd do centier, napríklad do Berlína, Hannoveru, Kolínu alebo Stuttgartu. Vozidlá musia mať zakúpenú známku v hodnote päť až desať eur, podľa množstva vypúšťaných emisií. Pokuta za porušenie predstavuje 40 eur.
 
Dajte si tiež pozor na stav paliva v nádrži a to najmä v nočných hodinách. Čerpacie stanice sú od seba trochu ďalej, ako sme na to zvyknutí na našom malom Slovensku, ale hlavne nie všetky sú otvorené nonstop. Za liter benzínu zaplatíte priemerne 1,66 eura. Nafta stojí priemerne o dva centy menej.
 
Čo v prípade dopravnej nehody?
 
Pri dopravnej nehode treba ihneď zapnúť výstražný svetelný signál auta, miesto nehody zabezpečiť a postaviť výstražný trojuholník. Ak sú ranení, treba im pomôcť a nehodu ihneď ohlásiť na tel. č. 110, 112, alebo na miestnu centrálu záchrannej služby (na diaľniciach sú každé 2 km označené ohlasovacie telefóny). Účastníci nehody si majú vymeniť osobné dáta, poznávacie značky, čísla poistiek, mená svedkov. Ak je to možné, treba pre poisťovňu urobiť fotografie miesta nehody, prípadne nákres.
 
Informácie o ďalších užitočných telefónnych číslach získate na čísle 11833 alebo 11880. Pri akýchkoľvek problémoch motoristického charakteru sa pokúste kontaktovať ADAC (Nemecká automobilová asociácia), ktorá poskytuje pohotovostné služby a rady aj v rozhlase, pomáha aj zahraničným turistom, najmä členom pridružených motoristických organizácií. Pomáha im aj Automobilclub von Deutschland (AVD).
 
Zdroj: euroinfo.gov.sk, benzin.sk
 
Odhlásenie + poistenie, poplatky

Pri kúpe osobného motorového vozidla v Nemecku je potrebné vybaviť odhlásenie vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Budete potrebovať kúpno-predajnú zmluvu, tak si ju pripravte. Suma, ktorú zaplatíte za odhlásenie je zhruba 33 EUR. Ide o tzv. zrušenie trvalého prihlásenia pre vývoz do cudziny. Ďalej vás čáka vybavenie prevozných značiek, bez ktorých by vás tak isto ako bez poistenia, domov nepustili. Cena prevozných značiek je zhruba 12 - 20 EUR v závislosti od najbližšej firmy, ktorá sa na vyhotovenie značiek špecializuje. Tieto firmy sa nachádzajú spravidla v blízkosti úradov a sú zjavne označené, takže problém nájsť ich, by ste nemali mať. Značky sú rozlíšené červeným pruhom a majú platnosť 30 dní, značky rozlišené žltým pruhom majú platnosť 15 dni. To by malo byť postačujúce na vybavenie administratívy na Slovensku. Pokiaľ nie, máte možnosť si priplatiť za 1 mesiac. Spomínané poistenie je asi najdrahšou záležitosťou a vyjde vás zhruba na 50 - 60 EUR.

 
Celý proces je zrovna v Nemecku kvôli dlhodobým skúsenostiam úradov relatívne rýchly.