Posúdenie technického stavu auta | AUTOVIA.SK

Posúdenie technického stavu auta

Zistenie skutočného technického stavu auta je pri jeho kúpe jednou z najdôležitejších vecí, ktorú musíte urobiť. Mnoho predávajúcich sa svoje vozidlo snaží dôkladne umyť, vyčistiť a zamaskovať všetky stopy, ktoré by mohli prezradiť nechcené. Musíte si preto dávať pozor a nenechať sa oklamať

Buďte opatrní a neponáhľajte sa

Zapamätajte si jedno pravidlo: Nikdy sa pri obhliadke auta neponáhľajte! Máte čas, sú to vaše peniaze a nikto vás nemôže nútiť skontrolovať auto len povrchne. Pokiaľ sa predávajúci správa nervózne a cítite z neho neochotu, dajte od auta ruky preč. S takým človekom by bolo aj jednanie pri uplatňovaní prípadnej reklamácie len stratou nervov.

Kontrola dokladov je nevyhnutná

Vždy si pred podrobným skúmaním auta prekontrolujte jeho doklady. Overte, či VIN číslo karosérie sedí s údajom v technickom preukaze, nezabudnite na číslo originálneho motora. Nevynechajte ani plastové dielce, bezpečnostné pásy, či okná. Všetky komponenty sú označené číselným kódom, ktorý v sebe nesie označenie roku výroby. Ten sa musí zhodovať s rokom výroby vozidla, prípadne byť o rok straší (v prípade dielcov zo skladových zásob výrobcu). Tieto kódy nájdete dokonca aj na plastových nádobkách prevádzkových kvapalín v motorovom priestore. Takto ľahko zistíte, či nie sú niektoré dielce výrazne mladšie (dôkaz výmeny) ako samotné auto.

Spoliehajte sa na vlastné oči

Pred skúšobnou jazdou si auto dobre skontrolujte. Už prvý vizuálny kontakt napovie o aute veľa. Pokiaľ nebolo opravované, lak všetkých karosárskych dielcov musí mať rovnaký odtieň. Výhovorka, že blatník vybledol od slnka, zatiaľ čo kapota nie, neobstojí. Dokonca ani plastové lakované dielce nesmú mať ani po rokoch parkovania pod holým nebom odlišný odtieň. Medzery medzi jednotlivými karosárskymi dielcami musia byť rovnomerné. Najevidentnejšie stopy po oprave väčšinou nesie predná časť, dobre preto skontrolujte lícovanie predného nárazníka, masky a blatníkov. Pri karosérii skontrolujte aj otváranie a zatváranie všetkých dverí. Keď sa zatvárajú neprirodzene ťažko, karoséria je po nekvalitnej oprave skrútená. Citlivé sú najmä karosérie veľkopriestorových rodinných vanov, hatchbacky a kombi verzie. Sedany majú karosérie najpevnejšie.

Dobre si skontrolujte aj gumové tesniace lišty okolo okien. Nesmú niesť stopy po farbe a musia priliehať po celom obvode. Pokiaľ sú ich kraje nastriekané farbou, je jasné, že auto bolo prestriekané. Keď sa tak stalo, pýtajte sa na dôvod.

V interiéri si všímajte lícovanie jednotlivých dielcov plastového obloženia. Musia všade lícovať. Keď niečo odstáva a neprilieha tak ako by malo, svedčí to o demontáži plastov napríklad pri opravách karosérie po nehode. Zvláštnu pozornosť venujte krytom airbagov. Musia sedieť presne na svojom mieste a medzery okolo nich musia byť rovnomerné. Ľahko overíte aj ich funkčnosť. Pri otočení kľúčika v spínacej skrinke sa rozsvietia všetky kontrolky na  prístrojovom paneli. Zhasínať však musia postupne. Pokiaľ zhasne kontrolka airbagov s ostatnými, znamená to, že je úmyselne prepojená na iný elektrický okruh a airbag je nefunkčný. Ďalší dôkaz nehody a vystrelených vzduchových vankúšov. Samozrejmosťou je aj kontrola výbavy ako klimatizácia, elektrické ovládanie okien a podobne. Podľa VIN čísla karosérie si viete prostredníctvom importéra pri výrobcovi overiť presnú výbavu auta v čase, keď schádzalo z výrobnej linky a porovnať ju s tou, ktorú kupujete. Keď chcete mať istotu, musíte byť dôslední.

Overte počet kilometrov na tachometri

Podľa stavu kilometrov na tachometri porovnajte opotrebovanie venca volantu, hlavice radiacej páky a pedálov. Autá so stočenými tachometrami majú síce málo kilometrov, ale volant a hlavicu radiacej páky úplne vyhladenú. Dôkaz podvodu. Zamerajte sa aj na presedenie vodičovho sedadla a opotrebenie jeho čalúnenia.

Nahliadnite do servisnej knižky, pri akom stave bol motorový olej naposledy menený. Servisnú nálepku s počtom kilometrov pri výmene oleja hľadajte aj v motorovom priestore. Niekedy na nej nájdete údaj, z ktorého vyčítate, že olej bol naposledy menený napríklad pri 120 000km, zatiaľ čo na tachometri svieti údaj 83 000 najazdených kilometrov! Nepozorný predávajúci ju jednoducho zabudol odlepiť.

Nevynechajte prehliadku na montážnej jame

Na škodu nie je ani vizuálna kontrola podvozku. Zamerajte sa na koróziu a presakovanie oleja z motora a prevodovky. Dôkladne umytý motor môže byť dôkazom toho, že majiteľ chce zakryť úniky oleja. Zničený plastový kryt motora zospodu tiež o niečom svedčí. Tlmiče, ktorých piestnice sú od oleja, môžete rovno vyhodiť. Sú nefunkčné. Skontrolujte aj stav diskov z vnútornej strany. Vašej pozornosti nesmie uniknúť žiadny neoriginálny zvar, najmä na podbehoch.

Skúšobná jazda

Motor musí naštartovať na prvýkrát. Jeho chod by mal byť rovnomerný a kľudný, bez kolísania otáčok. Pri naštartovaní sa z výfuku nesmie vyvaliť biely dym. V tom prípade sa do valcov dostáva cez zlú (spálené tesnenie) hlavu valcov voda z chladiaceho okruhu. Pokiaľ je dym naopak modrý, spaľuje sa vinou zlých piestnych krúžkov motorový olej. Čierny dym je dôkazom príliš bohatej zmesi. Vybehaný motor väčšinou stráca kompresné tlaky, čo "odborníci" eliminujú nastavením bohatšej zmesi, aby ste nič nespoznali.

Jazda musí byť dostatočne dlhá na to, aby sa motor stihol zohriať a vy ste tak mohli preveriť funkčnosť chladenia. Motor musí ísť ľahko do otáčok a nesmie vynechávať. Pri turbodieseloch nesmie pri akcelerácii nadmerne dymiť. V opačnom prípade je turbodúchadlo tesne pred smrťou a prepúšťa do valcov motorový olej. Zistíte to aj tak, že hadica medzi ním a medzichladičom stlačeného vzduchu (pokiaľ je ním vozidlo vybavené) je z vnútornej strany od oleja. Po ukončení jazdy skontrolujte, či mierka motorového oleja nesmrdí spáleným olejom.

Dobre preverte aj stav bŕzd. Pri prudkom brzdení sa nemajú ozývať žiadne zvuky od náprav. V brzdovom pedáli pocítite aj zvlnené brzdové kotúče. Pokiaľ auto pred skúšobnou jazdou dlho stálo, musíte niekoľkými prudkými zabrzdeniami z vyššej rýchlosti dostať brzdy „do kondície“. Počas brzdenia pustite volant, auto nesmie ťahať do žiadnej strany. Pokiaľ nejde rovno, je problém v samotných brzdách (ich nerovnomerný účinok), alebo v zavesení, zlej geometrii, prípadne rozdielne nahustených pneumatikách. Pozrite sa, či sú všetky pneumatiky opotrebované rovnomerne po celom obvode.

Pri dôkladnej kontrole pred kúpou majte na pamäti, že kupujete už používané auto, takže nie všetky komponenty budú ako nové. Nenechajte sa však „ťahať za nos“ a trvajte na vysvetlení každého detailu, ktorý odhalíte. Auto nie je malá investícia, navyše kúpna cena je len časťou finančných prostriedkov, ktoré do vozidla postupne vložíte. Čím bude kvalitnejšie, tým menej peňazí si od vás vypýta počas života vo vašej garáži.

Seriál pripravuje Pravda.sk v spolupráci s portálom Autovia.sk