Seriál - kupujeme ojazdené auto v spolupráci s Pravda.sk | AUTOVIA.SK

Seriál - kupujeme ojazdené auto v spolupráci s Pravda.sk

Výber vhodného vozidla

Výber vhodného jazdeného auta je na prvý pohľad jednoduchou a jednoznačnou záležitosťou. Ponuka na trhu je dnes širšia než kedykoľvek predtým a nájsť vysnívané jazdené auto by tak malo byť otázkou krátkeho času. Veľký výber vám však môže poriadne zamotať hlavu. Viete aké auto skutočne hľadáte?

Posúdenie technického stavu auta

Nákupná cena je len časťou investície, ktorú do vozidla postupne vložíte. Posúdenie jeho skutočného technického stavu je preto veľmi dôležité a dokáže nám ušetriť nielen peniaze, ale aj energiu vynaloženú pri prípadnej neskoršej reklamácii, či neustálych návštevách servisu.

Najčastejšie praktiky podvodníkov

Jazdené auto je vždy tak trochu mačkou vo vreci. Predajcovia týchto áut, najmä súkromné osoby, sa snažia svoj tovar zvyčajne trochu prikrášliť. Používajú na to rôzne metódy od pretočenia tachometra až po lakovanie karosérie, ktoré má zakryť postupujúcu koróziu, či opravy.

Výber miesta a spôsobu kúpy auta

S rozširujúcou sa ponukou jazdených vozidiel prichádzajú aj nové spôsoby ich kúpy. Kým v minulosti to bolo najmä prostredníctvom inzerátov v tlači alebo v autobazároch, dnes si môžete vysnené auto nájsť na internete, či si ho zadovážiť cez individuálneho dovozcu.

Predvádzacia jazda

Pred kúpou jazdeného auta by mala byť skúšobná jazda samozrejmosťou. Počas nej môžete odhaliť mnohé skutočnosti, ktoré by vás mohli neskôr nepríjemne zaskočiť. Aj pri predvádzacej jazde však treba dodržať niekoľko dôležitých zásad.

Prevod a vybavenie papierov

Predaj a kúpa jazdeného vozidla sú právne úkony, ktoré sa riadia presnými pravidlami. Nemožno ich obísť a vyznať sa v nich je mnohokrát problém aj pre právne "zbehlejších" ľudí. Napriek tomu by nemal byť nákup či predaj jazdeného vozidla nočnou morou, dôležité je len vedieť ako na to.

Príprava vozidla pred predajom

Na trhu jazdených vozidiel je najväčší dopyt po autách v dobrom technickom stave, ktoré už na prvý pohľad prezrádzajú, že sa mali pri pôvodnom majiteľovi ako v bavlnke. A hoci ste na svoje auto pred predajom veľa času nemali, pri troche snahy to tak nakoniec vyzerať nemusí.

Výber miesta predaja a stanovenie ceny

Pred predajom auta musíte mať jasno v tom, kde a za koľko ho vlastne chcete predať. V minulosti ste veľa možností ako auto predať nemali. Dnes je však situácia iná a spôsobov, kde jazdené auto predať je viac. Stačí si vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Údržba vozidla

Moderné vozidlá už dávno nie sú ničím pre "garážových automechanikov". Zložitá technika a aplikácia najmodernejšej elektroniky prakticky vylučuje akékoľvek "domáce" zásahy do mechaniky auta. Neplatí to však pre základnú údržbu, ktorou dokážeme dať aj najmodernejšiemu autu to, čo naozaj potrebuje.

Miniautá - rady pri výbere

Miniautomobily sú v našich končinách stále veľmi vyhľadávané a na trhu jazdených vozidiel o ne nie je núdza. V ich prospech hrá nielen cenová dostupnosť, ale aj ich rastúca technická a bezpečnostná úroveň a schopnosť ľahko parkovať v preplnených centrách veľkých miest.

Malé autá - rady pri výbere

Malé automobily patria na našom trhu jazdených vozidiel medzi najpredávanejšie. Ich výhodou je cenová dostupnosť, technická vyspelosť a schopnosť v prípade potreby poslúžiť ako plnohodnotné rodinné auto. Ich ponuka je u nás aj vďaka tomu veľmi široká.

Nižšia stredná trieda

Kompaktné automobily, inak nazývané aj nižšia stredná trieda, sú vôbec najpredávanejším segmentom vozidiel v celej Európe. Svojou veľkosťou dokážu poslúžiť celej rodine, pričom sa v mnohých prípadoch často využívajú aj ako služobné vozidlá. Ich ponuka na trhu jazdených vozidiel patrí preto medzi najbohatšie.

Stredná trieda - rady pri výbere

Vozidlá strednej triedy si s rozvojom trhu jazdených áut aj u nás získavajú stále viac zákazníkov. Pokles hodnoty v segmente strednej triedy spôsobuje, že už aj mierne jazdené limuzíny a kombi tohto segmentu sa cenovo vyrovnávajú novým autám nižšej strednej triedy. A to majú zákazníci na Slovensku radi.

Veľkopriestorové rodinné autá

Veľkopriestorové rodinné vozidlá boli kedysi doménou majetnejších vodičov, ktorí si mohli dovoliť rozmaznávať svoju početnú rodinu veľkým vanom poskytujúcim takmer neobmedzené množstvo priestoru a variability. Dnes sa však stávajú stále dostupnejšími a ich výber je prekvapivo bohatý.

Luxusné autá - rady pri výbere

Luxusné autá tvoria na trhu jazdených vozidiel špeciálnu kategóriu, ktorej predaje netvoria veľké čísla. Luxusné vozidlá si kupujú predovšetkým zákazníci, ktorí chcú nové auto a jazdené s prestížnych dôvodov väčšinou odmietajú. Práve preto sú ceny jazdených luxusných vozidiel mimoriadne výhodné.