Francúzsko - informácie o krajine | AUTOVIA.SK

Francúzsko - informácie o krajine

Dovoz vozidiel z Francúzska

Ak sa chystáte po auto práve do Francúzska, prinášam vám niekoľko užitočných informácii, ktoré by sa vám pri ceste Francúzskom mohli zísť.

Francúzsko má kvalitnú cestnú sieť, ktorá pozostáva z vyše 28 500 štátnych ciest a 9000 km autostrád. Diaľnice sú označené písmenom A, štátne cesty písmenom N a okresné cesty označuje písmeno D. Francúzske diaľnice sú spoplatnené, priemerné ceny sa pohybujú okolo 9 eur na 100 km. Poplatky sa platia pri mýtnych bránach. Spoplatnené sú aj niektoré alpské tunely a mosty. Ak sa chcete vyhnúť poplatkom, môžete skúsiť vedľajšie cesty. Prejdete však o niečo viac kilometrov a preto je otázne, či sa vám to oplatí z hľadiska množstva spotrebovaného paliva. Vo Francúzsku stojí liter benzínu priemerne 1,11 eur, za naftu zaplatíte priemerne iba 1,03 eur.

Povolené rýchlosti

Maximálna povolená rýchlosť vo Francúzsku je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obce (za dažďa 80 km/h) a 130 km/h na diaľnici (za dažďa 110 km/h a v hmle 50 km/h). Začínajúci vodiči, ktorí nešoférujú dlhšie ako dva roky, sa ale musia zmieriť so znížením rýchlostných limitov mimo obec na 80 km/h a na diaľnici na 110 km/h. Kto ešte nemá vodičský preukaz dlhšie ako rok, nesmie jazdiť rýchlejšie ako 90 km/h.

Pokuty

Pokuta za prekročenie rýchlosti o 20 km/h sa pohybuje od 90 do 135 eur. V prípade zaplatenia pokuty do troch dní sa znižuje na 90, v prípade nezaplatenia do 30 dní sa zvyšuje na 375 eur. Za prekročenie rýchlosti o vyše 40 km/h je to už 750 - 800 eur. Ak sa vám to podarí „prepísknuť“ o viac ako 50 km/h, hrozí vám pokuta 1500 eur prípadne aj odobratie vodičského preukazu maximálne na tri roky.

Všeobecne platí, že polícia sa správa zhovievavejšie k vodičovi, ktorý uzná svoju chybu. Ak si však chybu uznáte vo Francúzsku a spolupracujete s políciou, čiže zaplatíte pokutu hneď, prípadne do troch dní, jej sadzba sa môže znížiť až o tretinu sumy. Ak si však myslíte, že ste boli neprávom obvinený a na prerokovanie porušenia dopravných predpisov treba ďalšie konanie, pokračuje sa v pracovnej dobe bežnej na úradoch. Vodiča môžu vyzvať, aby odstavil vozidlo na určenom mieste a prišiel na určený úrad v na druhý deň, alebo v nasledujúci pondelok.

Polícia je technicky veľmi dobre vybavená a sústavne monitoruje cesty. Zavádzajú sa kontroly technickej spôsobilosti auta priamo v premávke vedľa cesty. Nezabúdajte ani na bezpečnostné pásy, ktoré sú vo Francúzsku povinné. Deti do 10 r. nesmú sedieť na prednom sedadle. Náhodné poruchy auta musia byť označené výstražným trojuholníkom. Všeobecne sa tzv. zelená karta nevyžaduje, ale ak je zahraničný vodič účastníkom nehody, polícia ju môže pýtať. K dopravnej nehode polícia prichádza zväčša iba ak sú zranené osoby. Pri hmotných škodách si vodiči vymenia vyplnené formuláre z poisťovní. Dovoz 10 l benzínu v kanistri je povolený, ale jazda s plným kanistrom je zakázaná z bezpečnostných príčin. Colníci môžu colnú kontrolu vykonať kdekoľvek po krajine. Rovnaké predpisy pre vstup platia i pre Monako.

Pozor na pravidlo pravej ruky. Križovatky vraj spravidla nie sú vyznačené.

Alkohol

Osobitnou kapitolou je alkohol za volantom. Francúzsko nezostáva nič dlžné svojej povesti krajiny vína. Tento rok začali na pumpách predávať plechovky s vínom s presne vymeraným objemom 18,7 cl, ktoré zabezpečujú, že po ich vypití vodič neprekročí povolenú hranicu 0,5 promile alkoholu v krvi. Cena tejto plechovky je 0,85 eur. Ak vás však prichytia za volantom s 1,04 až 1,67 promile alkoholu v krvi, zaplatíte 135 eur. Pokuta sa môže tak isto buď znížiť alebo zvýšiť podľa toho ako skoro ju zaplatíte. Ak vás však chytia s viac ako 1,67 promile za volantom, hrozí vám pokuta 4500 eur, k tomu 2 roky väzenia a 3 roky bez vodičského preukazu. Ak odmietnete test na alkohol, automaticky to bude chápané tak, ako keby ste mali viac ako 1,67 promile. Keby ste nebodaj kombinovali iné omamné látky s alkoholom, znamená to 9000 eur a 3 roky väzenia. Ak by ste pod vplyvom alkoholu spôsobili dopravnú nehodu, pokuta bude minimálne 30 000 eur. Keď pri nej niekomu spôsobíte ťažké zranenie, do väzenia sa môžete dostať aj na 10 rokov a pokuta sa môže vyšplhať aj na 150 000 eur.

Čo v prípade nehody?

Polície sa dovoláte na jednoduchom dvojčíslí 17. Rýchla zdravotnícka pomoc (SAMU) má číslo 15. Hasičov zoženiete na čísle 18. Ak by ste potrebovali akékoľvek ďalšie informácie, mali by vám ich vedieť poskytnúť na čísle 12. V prípade, že potrebujete služby tlmočníka, skúste sa ho dovolať na čísle 01 4878 4332.

zdroj: euroinfo.gov.sk, benzin.sk