Výber vhodného vozidla | AUTOVIA.SK

Výber vhodného vozidla

Trh s jazdenými vozidlami má svoje špecifiká a treba sa na ne pripraviť. Kým pri nových autách hrá stále dôležitú úlohu značka auta, v prípade jazdených áut je najmä medzi menšími autami často rozhodujúcejšia cena. Samozrejme so značkou súvisí aj jej povesť medzi jazdenkami, či sa nám to však páči, alebo nie, v prípade jazdených áut dokáže nízka cena anulovať väčšinu argumentov uprednostňujúcich konkrétnu značku. V praxi máte často k dispozícii určitý "balík" peňazí a vašim cieľom je utratiť ho čo najlepšie. Výber je skutočne široký, o čom svedčí aj ponuka na portáli www.autovia.sk, kde je v súčasnosti evidivaných viac ako 38 000 osobných áut od predajcov zo Slovenska a Českej republiky. Pri hľadaní auta vezmite preto rozum do hrsti a položte si základnú otázku: Čo vlastne potrebujem?

SUV, kombi, či malý obratný hatchback?

Kompaktné SUV sú dnes v móde, veľké limuzíny reprezentujú úspech majiteľa a vo veľkopriestorovom vane zvládnete cestu naprieč Európou. To sú vskutku vážne argumenty, ale opustíte aspoň raz do roka pevnú asfaltovú cestu? Cítite potrebu za každú cenu prezentovať okoliu svoj úspech, alebo absolvujete každý mesiac non-stop cestu na sever Francúzska a späť? Pokiaľ ste si odpovedali nie, vyškrtnite si zo zoznamu všetky módne výstrelky a kúpte si auto, ktoré naozaj využijete. Peniaze na jazdené auto míňajte efektívne!

Každý segment má svoje klady aj zápory. Pri rozhodovaním urobíte najlepšie, ak si určíte cieľové kritériá výberu a budete sa ich držať. Nenechajte sa zlákať na "výhodný" nákup niečoho, čo ste vlastne ani nehľadali.

Malé autá ponúkajú obratnosť a skvelé parkovanie, ale aj obmedzený komfort a vnútorný priestor. Väčšie limuzíny vás zlákajú pohodlím a dôstojnosťou, no na prevoz nespratných predmetov, či pohodlné parkovanie s nimi rovno zabudnite. Kompaktné SUV a terénne autá si poradia aj so zasneženou cestou a blatom, na ceste sa však bežným autám jazdnými vlastnosťami nevyrovnajú a ich spotreba a manévrovateľnosť v meste môžu nepríjemne prekvapiť. Rodinný veľkopriestorový van je na dovolenky, dlhé cesty a časté využívanie jeho nadštandardnej prepravnej kapacity výborná vec. Pokiaľ ste sám a vaším najväčším dobrodružstvom za volantom je krátky výlet za hranice mesta, vozenie zbytočných litrov vzduchu nad hlavou je mrhaním peňazí.

Pre aký motor sa rozhodnúť?

Stále platí všeobecné pravidlo, že naftový motor sa viac oplatí vo väčších autách so silnými motormi. Cenový rozdiel medzi benzínovou a naftovou verziou je v prípade veľkých áut relatívne malý, zatiaľ čo pri malých mestských autách tvorí významnú časť ich obstarávacej ceny. Veľkými a silnými autami navyše ročne najazdíte viac kilometrov, takže výraznejšie pocítite nižšiu spotrebu motora a návratnosť väčšej počiatočnej investície.

S výberom motora súvisia aj ceny servisných úkonov. Tie sú pri naftových agregátoch o niečo vyššie, vplyvom kratších servisných intervalov navyše aj častejšie. Pri kúpe auta si preto dobre zvážte, koľko má jeho motor najazdených kilometrov a akú servisnú starostlivosť mu budete musieť v najbližšej dobe poskytnúť.

Pokiaľ budete auto využívať predovšetkým pre krátke mestské jazdy s častými studenými štartmi, voľte benzínový motor. Skôr sa zohreje na prevádzkovú teplotu, v zime rýchlejšie vyhreje premrznutý interiér a samotný benzín už zo svojej chemickej podstaty v zime lepšie odoláva nízkym vonkajším teplotám. Naftový motor sa lepšie vysporiada s dlhými cestami, tiahlymi stúpaniami a vyššími nárokmi šoféra na dynamickú a úspornú jazdu. Pri veľkých a ťažkých naftových autách dokážete často jazdiť o tretinu lacnejšie, ako s ich benzínovými verziami.

Aký výkon skutočne potrebujete?

Ruku na srdce, kto z vás nechce silné auto? Na druhej strane, silný motor so sebou okrem vysokej nákupnej ceny nesie aj vyššiu hmotnosť auta, vyššiu spotrebu aj pri vyslovene ekonomickej jazde a drahší servis. K výkonným autám sa ich prví majitelia väčšinou nechovajú ako v rukavičkách, preto takéto jazdené exempláre so sebou nesú riziko väčšieho opotrebenia agregátu a ostatných komponentov podvozka.

Na jazdy v meste krátke výlety do blízkeho okolia vám postačia aj základné motorizácie. Okrem výhodnej ceny ušetríte aj na palive a spomínanom servise. Práve pre ich výhodnosť sú slabšie motorizácie v niektorých prípadoch drahšie ako veľmi výkonné verzie tých istých modelov. Najmä luxusné šesť- a osemvalcové benzínové limuzíny dnes v autobazároch kúpite "za facku". Dôvodom je práve ich spotreba a náklady na prevádzku.

Výkonnejšie verzie voľte v prípade, že často absolvujete dlhé cesty, alebo autom prevážate ťažké náklady. Slabší motor by ste príliš trápili, čím môžete rýchlo skrátiť jeho životnosť a zvýšiť náklady na jeho prevádzku.

Lepšie alebo väčšie?

Ľudia často riešia problém, či za rovnaký balík peňazí kúpiť radšej menšie a zachovalejšie auto, alebo si výhodne zaobstarať veľké auto v horšom technickom stave. Voľba záleží na vašich reálnych potrebách. Nenechajte sa zlákať emóciami či starými chlapčenskými túžbami. Práve pri tomto rozhodovaní sú dôležité racionálne argumenty. Auto si nekupujete na týždeň, ani na mesiac. Počiatočné nadšenie z jazdenej veľkej limuzíny čoskoro pominie a nastane čas jej každodenného využívania. A účty za palivo, poistné, náhradné dielce a časté návštevy servisu dokážu rýchlo pokaziť radosť z "výhodnej" kúpy. Na inzertnom portáli Autovia.sk napríklad nájdete ponuku na luxusný Mercedes-Benz S 500 z roku 1999 za 10 tisíc EUR, pričom za podobnú cenu je v ponuke aj rodinná Škoda Octavia Combi 1.9 TDI z roku 2005.

Bohatá ponuka jazdených vozidiel umožňuje výber z nepreberného množstva druhov áut. A práve tá so sebou prináša nebezpečenstvo neracionálneho výberu. Čím väčší obnos peňazí máte na auto pripravený, tým intenzívnejšie pred jeho výberom premýšľajte.

Seriál pripravuje Pravda.sk v spolupráci s portálom Autovia.sk