Upozornenie na konanie podvodníkov | AUTOVIA.SK

Upozornenie na konanie podvodníkov

Vážení užívatelia,

radi by sme Vás upozornili na konanie podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať ľudí, ktorí majú záujem kupovať a predávať auto. Hlavným príznakom podozrivého obchodníka je, že komunikuje výlučne emailom a najčastejšie po anglicky. Nemusí to byť však pravidlo.

Ak ste záujemca:

Záujemcu lákajú podvodníci na veľmi výhodnú cenu s tým, že dotyčný pracoval v niektorej z európskych krajín a teraz potrebuje auto súrne predať, keďže sa mu nedá prihlásit vo Veľkej Británii, lebo auto má riadenie na opačnej strane.

NIKDY NEPOSIELAJTE PENIAZE NEZNÁMEJ OSOBE DO ZAHRANIČIA.

S konaním týchto podvodníkov nesúhlasíme, snažíme sa ich na našich stránkach blokovať. Touto cestou by sme našich užívateľov chceli požiadať o opatrnosť pri kúpe auta, v žiadnom prípade neposielajte zálohu za vozidlo do zahraničia, pokiaľ nemáte overené, že ide o skutočného predajcu, navyše, ak sa odvoláva, že Vám auto doručí na Slovensko prostredníctvom prepravnej služby. V prípade, že sa stretnete s takýmto inzerentom, pošlite nám informáciu na info@autovia.sk . Inzerenta okamžite deaktivujeme a jeho inzerát odstránime.

Ak predávate:

Ďalším prípadom, ktorý môže byť podvod je aj záujem o kúpu auta. Viacerých našich návštevníkov kontaktovala osoba menom "Lionel Skaciuk" s návrhom, že má záujem o kúpu vozidla od predávajúceho. Pán Skaciuk sa odvoláva na to, ze je "seriózny biznismen" a peniaze posiela šekom. Háčik to má v tom, že pán Skaciuk pošle email o tom, že už odoslal peniaze, no je potrebné sa podielať na poplatku. Najčastejšie žiadal uhradiť 100 EUR. Je to jasný náznak podvodu, takže upozorňujeme všetkých našich užívateľov aby žiadne peniaze nikomu neuhrádzali. Platby šekom sa v poslednej dobe rozšírili a môžu sa vyskytnúť prípady, kedy kupujúci uvedie na falošnom alebo nepravom šeku vyššiu sumu. Neskôr žiada vrátenie rozdielu od predajcu. Tiež je to podvod. Peniaze v žiadnom prípade nevracajte odosielateľovi.

Taktiež sme zaznemanali prípad, kedy odosielateľom bol "Luis Leon" , ktorý o sebe tvrdil, že je vojak a má záujem o vozidlo, Prvým kontaktom bola jeho reakcia na inzerát s vyjadrením záujmu cez formulár. Reakcia bola krátka a jej cieľom bolo získanie mailovej adresy inzerujúceho. V prípade ak mu inzerent odpísal, záškodník získal mailový kontakt a mohol rozvíjať ďalšiu konverzáciu. Táto konverzácia pripadala reálne, bola však písaná lámanou slovenčinou, čo je jedným so znakov podvodnickych praktík.

Neodporúčame zasielať mailom akékoľvek informácie o vozidle, napr. fotokópie alebo skeny technických preukazov, registrácie, overenia. Môžu byť tak isto zneužité. Tieto dokumenty sú napr. zasielané podvodníkmi ďalším záujemcom o fiktívne vozidlo za účelom utvrdenia kupujúceho o pravosti.

Falošné e-maily

Tak ako sa vyvíja aj svet internetu a technológií, tak sa vyvíjajú aj schopnosti a praktiky podvodníkov. Dnes sa dá ľahkým spôsobom zneužit aj e-mailová adresa a falošné maily možu byť zasielané práve z nej. Obsah pritom bude zameraný na zistenie čo najviac informacíí od užívateľa: čísla kariet, heslá, prístupové kódy, kontakty a pod.   AUTOVIA.sk kontaktuje súkromné osoby mailom len za účelom inzercie alebo požiadaviek uživateľa.

AUTOVIA.sk ako sprostredkovateľ inzercie a reklamy neposkytuje informácie tretím stranám a žiadnym spôsobom nezasahuje do predaja alebo kúpy.

Nižšie máte možnosť vidieť akým štýlom zvyčajne komunikujú títo podvodníci.

"Stále k dispozícii pre predaj svojho auta? Cakat na odpoved co najskôr!"

" Mám záujem o vaše auto. Prestahovala som sa do služby v Slovensko. Potrebujem okamžitú automobilu. Som podnikatel a potrebujem závažnosti od vás.
Chcem vediet, ci to bol zapojený do nedávnej nehode, a vaša posledná cenu. Aké je vaše celé meno a adresu a poslat peniaze? Teraz som v Miláne, Taliansko. Ospravedlnujeme sa, ak niektoré slová zle, já nevím, jazyk velmi dobre.
Caká na vaše reakcie.
"

alebo

"Mám záujem o vaše auto. Prestahovala som sa do prevádzky na Slovensko. Potrebuju auto ihned. Som obchodník a závažnost potrebujú od vás.
Chcem vediet, ci je zapojený do nedávnej nehode, a vaše konecné ceny. Aké je vaše celé meno a adresu a poslat peniaze? Teraz som v Miláne, Taliansko. Ospravedlnujeme sa, ak niektoré slová zle, já nevím, jazyk velmi dobre. Hovoríte po anglicky?
Cakám na vašu odpoved."

"Hello I seek a car as yours for the purchase because I will be on mission of your country in the days to come and for this reason I would like to have your confirmation as fast as possible. However I thus come by the account from my Company please agree to forward me the internal photographs and the price of your car because the method of payment by Credit transfer at least of 80% for the reservation. On standby information requested."

"I am interested for your car. I moved to the service in Slovakia . I need immediate of a car. I am a businessman and I need the seriousness from you.
I want to know if it was involved in a recent accident, and your last price. What is your full name and address to send money? Now I am in Milan, Italy. Sorry if some words wrong, I do not know the language very well.
Awaiting your response."

"Hi there,
Where are you exactly from? I hope that you understand me.I lived at my wife in Bratislava, Slovakia for a time. I bought my car in Slovakia for my job. The vehicle is in excellent condition! first hand (it is registered on my name, I am the only owner), slovak papers, never involved in any accidents, never re-painted, the engine works perfectly, it has the technical book in slovak and all papers, so you can drive it after you will register it on your name and coordonates. I want to sell it back to Slovakia because I am from Stafford, England and nobody want to buy my car here in UK because it is slovak model. It have the steering wheel on the left side and I can`t register it here couse in UK we drive the car on the right side.
Best regards!"

"Hi,
7100 euro is my final car price. How I told you I am from Stafford, UK and I have my car here (I moved from my wife from Slovakia).We can use "rôzne mená špedičných firiem" to transport my car to your address couse I already have the car with all my car documents registered and verified there. After I have your coordonates (your full name and address where you want to test my car), I will register you at this auto company for my car delivery and after your coordonates will be verified, you will receive the delivery confirmation from "rôzne mená špedičných firiem" by fax or on your email address for my car delivery (after that, in 3 days my car will be on your hand to test it for 48 hours). When you will agree, I can start the car delivery. OK? please let me know.
Regards!"

"Hello !!
and sorry for delay but I am lawyer here and I was out of my town with my work.I have contacted the shipping team , you want to buy my car or I will stop the delivery?"rôzne mená špedičných firiem" will take care of the shipping and of our transaction.My car and my car documents are ready to be delivered what`s going on? In attach you have my passport copy if something is unclear.So reply me soon couse I paid the shipping taxes, I want to sell the car couse I want to buy next week a vehicle here english version with the steering wheel on the right side couse I need it for my work. And if you don`t trust the transport team, you don`t trust me!?
Have a nice day!"

Veríme, že Vám tieto informácie pomôžu pri kúpe a predaji Vášho nového auta.

Team AUTOVIA.Sk